Bank Holiday na 2013r.
Kto z osób pracujących na terenie Wielkiej Brytanii nie zna określenia „bank holiday”? Jeśli komuś nie jest znany ten zwrot wyjaśniamy, iż są to dodatkowe dni wolne od pracy, nazwane tak, od zamkniętych w tym czasie banków i instytucji publicznych.
15:01 16/01/13 • 11754
W tym roku, takich dni ustawowo wolnych przypada osiem. Są one określone w Anglii ustawą z 1971r. (Banking and Financial Dealings Act 1971).

Przedstawiamy, zatem rozkład tegorocznych bank holidays:
1 stycznia - New Year's Day
29 marca - Good Friday
1 kwietnia - Easter Monday
6 maja - Early May Bank Holiday
27 maja - Spring Bank Holiday
26 sierpnia - Summer Bank Holiday
25 grudnia - Christmas Day
26 grudnia - Boxing Day

Przypominamy również, że według wyżej wymienionej ustawy, jeśli dzień wolny od pracy, przypada w sobotę lub niedzielę, przesunięty zostaje na najbliższy dzień roboczy, (co miało miejsce w zeszłym roku). Jeśli natomiast wypada on w Twój normalny, roboczy dzień, możesz zrezygnować z możliwości „odpoczynku”. Wtedy, pracodawca jest zobowiązany do wypłaty wyższej stawki za godzinę. Oczywiście zależy to od firmy, co powinno być określone w kontrakcie. Normalnie jednak, za pracę w takim dniu przysługuje podwójna podstawa wynagrodzenia, lub 100% dniówki plus jeden dzień wolny. Częstym zabiegiem wśród angielskich firm, jest „nagradzanie” swoich pracowników za prace w bank holiday – czyli wypłata nie 100% dodatkowo, a np. 150% dniówki plus normalna podstawa. W sumie, za prace w dni ustawowo wolne można wiele zyskać. Dla osób, które jednak chcą skorzystać z przywileju „odpoczynku” od pracy, dobrą informacją jest fakt, że normalnie za taki dzień dostajemy 100% wynagrodzenia.

DK

Komentarze