Ciezki problem
Co łączy panią Anię z fabryki ziemniaków, pana Tomka z fabryki sprzętu RTV, czy prawnika pracującego w kancelarii? Niestety każdy z nas ma potencjalnie ryzykowane zajęcie, które może negatywnie wpłynąć na nasz stan zdrowia. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, w jaki sposób należy podnosić ciężkie przedmioty? Czy jest różnica w podnoszeniu kartonu z podłogi czy monitora z biurka? Jak ciężkie przedmioty możesz podnosić, aby nie wpłynęło to negatywnie na Twoje zdrowie?
00:12 13/12/12 • 12057
W odpowiedzi na te pytania, posłużę się schematem na rysunku (obok), który dostępny jest na stronie internetowej http://www.hse.gov.uk/pubns/manlinde.htm (Health and Safety Executive).

Oczywiście inne normy obowiązują wobec kobiet, a inne wobec mężczyzn. W zależności skąd podnosisz dany przedmiot (czy leży on na wysokości twoich ramion, łokci, ud, łydek czy podnosisz przedmiot bezpośrednio z podłogi), różne są normy maksymalnego ciężaru, jaki wolno podnosić pracownikowi. Trzeba też zwrócić uwagę, czy dany przedmiot na określonej wysokości znajduje się blisko twojego ciała, czy jest bardziej oddalony.

Przykładowo, kobieta podnosząc pudełko z podłogi, znajdujące się w oddaleniu od jej ciała, może maksymalnie unieść ciężar 3 kilogramów. Gdyby jednak pudełko znajdowało się na podłodze, ale blisko jej stopy, wtedy pudełko mogłoby maksymalnie ważyć 7 kilogramów. Przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów z ziemi należy pamiętać również, aby nie pochylać swojego ciała do przodu z pozycji stojącej, a raczej przykucnąć i z tej pozycji próbować podnieść dany przedmiot.

Dodatkowo, wartości podane na rysunku należy zmniejszyć o 10% , jeśli przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów musisz się obracać w bok o 45 stopni, np. podnosisz pudełko z pozycji przodem do pudełka, ale wstając obracasz się w prawo. Co więcej, należy wartości zmniejszyć o 20%, jeśli wykonujesz obrót o 90 stopni, czyli trzymając dane pudełko odwracasz się.

Przykładowo kobieta, która podnosi pudełko z wysokości kolan, ustawiona jest przodem do pudelka, kuca i wstając obraca się do tylu, gdyż np. za nią stoi stół, na którym ma położyć dane pudełko, maksymalnie może podnieść 5,6 kilograma (7 kg minus 20% = 5,6 kg).

Ciekawostka, o której rzadko kiedy się mówi, jest to, że rysunek opisuje sytuację, w której pracownik podnosi do 30 pudelek na godzinę. Jeśli jednak podnoszenie jest częstsze, ciężar podnoszonych przedmiotów należy zmniejszać:

o 30% jeśli podnosi się ciężar 1-2 razy na minutę,

o 50% jeśli podnosi się 5-8 razy na minutę,

o 80% jeśli podnosi się więcej niż 12 razy na minutę.Pracodawca jest zobligowany przestrzegać zaleceń brytyjskiego inspektoratu BHP zwanego H&S, Executive. W Twoim interesie jako pracownika jest wiedzieć, jakie normy obowiązują w tym zakresie i walczyć o ich egzekwowanie w miejscu pracy. To naprawdę może ci pomóc ustrzec się przed niepotrzebnymi problemami zdrowotnymi.

Agnieszka Żerek

absolwent prawa w Anglii i Polsce
LEGALIS Biuro Porad Prawnych

Komentarze

 • Czy mógłbym prosić o inną stronę z tymi ciężarami, gdyż ten obraz jest niewyraźny i nie mogę doczytać się wartości z tego obrazka, a mam poważne problemy z kręgosłupem, bo dźwigam 500-700 kartonów dziennie o łącznej wadze ok 5-6 ton. Z góry dziękuję za pomoc
 • łopatologicznie link do obrazka prosimy...
 • Witam, wygląda na to, że link do obrazka już nie działa lub był to obrazek z któregoś z pdf-ów na wspomnianej stronie. Obrazek, który mamy nie jest jakoś specjalnie większy od tego który widać. Zaraz nad nim popracuję może uda się go zrobić bardziej czytelnym.
  Pozdrawiam
 • Fajnie napisane, muszę zanleźć te informacje w oryginale i pokazac shift managerowi... niech sie chłopina cieszy z przypływu wiedzy :)

  Edit:
  http://www.hsa.ie/eng/Publications_and_Forms/Publications/Retail/Gen_Apps_Manual_Handling.pdf

  Obrazek słaby, ale źródło po tutejszemu jeśli ktoś potrzebuje  Edytowany przez jaculski o 21-01-2013 - 07:57.