Kwalifikacje w Anglii
Czyli matura po angielsku i inne egzaminy.
22:02 27/02/12 • 12084

Pracując jako doradca w serwisie Next Step bardzo często spotykam się z pytaniami dotyczącymi angielskiego systemu edukacji oraz kwalifikacji. Aby przybliżyć kwestie funkcjonującego w Anglii systemu kwalifikacji postaram się omówić kilka z nich oraz wytłumaczyć znaczenie funkcjonujących skrótów z którymi możecie się spotkać.

Najpopularniejszą kwalifikacją jest ‘GCSE’ oraz ‘A level’. ‘GCSE’ jest egzaminem kończącym naukę w ‘Secondary School’ co może być porównane do polskiego gimnazjum. ‘A levels’ z kolei mogą być porównane do polskiej matury. Dla nastolatków są to zazwyczaj wystarczające kwalifikacje do dostania się na studia. Osoby dorosłe mogą użyć tych kwalifikacji do zademonstrowania dobrego poziomu ogólnej edukacji.

Osoby dorosłe, które myślą o podjęciu studiów wyższych mogą rozpocząć ‘Access’ kurs, który ma na celu przygotowanie osób dorosłych do podjęcia nauki w zakresie szkolnictwa wyższego i odpowiadają poziomowi kursów ‘A levels’.

Poszukując właściwego kursu zawodowego spotykamy się na przykład ze skrótami takimi jak OCR i C&G. Są to skróty nazw tzw.’Awarding Bodies’ czyli organizacji, które zajmują się akredytacją kwalifikacji zawodowych w Anglii.

Podejmując naukę na poszczególnym kursie, po jego ukończeniu możemy otrzymać: ‘level 2 award/ certificate/ diploma in…’ akredytowane przez ‘Awarding Body’ w zależności od rodzaju zakończonego kursu. Niektóre kwalifikacje zawodowe mogą być zdobyte w ‘College’ bez wcześnijszego doświadczenia zawodowego. Kursy zawodowe posiadające w nazwie ‘NVQ’ umożliwiają zdobycie wiedzy i doświadczenia w trakcie pracy w zawodzie. Są to kursy związane z wykonywanym lub przyszłym zawodem.

Kolejnym rodzajem kursów są ‘Skills for Life’ czyli ‘ESOL’, ‘Numeracy’ oraz ‘Literacy’.
‘ESOL’ to kurs języka angielskiego powstały z myślą o osobach, których pierwszym językiem nie jest język angielski, gdzie program nauczania jest specjalnie ukierunkowany na obcokrajowców. Natomiast ‘Literacy’ to także kurs języka angielskiego, ale skierowany do osób mówiących już płynnie w języku angielskim jednakże chcących udoskonalić umiejętność pisania i czytania. ‘Numeracy’ jest kursem umożliwiającym podnoszenie umiejętności matematycznych.

Mamy nadzieję, że powyższe krótkie zestawienie pomoże Ci w zrozumieniu systemu kwalifikacji funkcjonującego w Anglii. Jeśli masz pytania na temat kwalifikacji lub ogólnie kariery zawodowej i kursów, jeżeli chcesz otrzymać informacje jak rozpoznać zdobyte w Polsce kwalifikacje i sprawić by były honorowane w Anglii zadzwoń po bezpłatną poradę w języku polskim pod numerem 0800 093 1114, od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

Nasza porada jest darmowa, niezależna i poufna.


www.direct.gov.uk/nextstepKomentarze