Health and Safety Executive - brytyjska inspekcja pracy
Co roku dziesiątki tysięcy pracowników w Wielkiej Brytanii doznaje uszczerbku na zdrowiu na skutek wypadku w miejscu pracy. Pracownicy często godzą się na pracę w niebezpiecznych warunkach, gdyż nie wiedzą czego powinni oczekiwać od pracodawcy. Bardzo często nie wiedza również o istnieniu instytucji, do których można zgłosić skargę lub poprosić o pomoc w przypadku problemów z BHP w miejscu pracy.
12:07 18/07/11 • 12707

Co roku dziesiątki tysięcy pracowników w Wielkiej Brytanii doznaje uszczerbku na zdrowiu na skutek wypadku w miejscu pracy. Pracownicy często godzą się na pracę w niebezpiecznych warunkach, gdyż nie wiedzą czego powinni oczekiwać od pracodawcy. Bardzo często nie wiedza również o istnieniu instytucji, do których można zgłosić skargę lub poprosić o pomoc w przypadku problemów z BHP w miejscu pracy.


Health and Safety Executive (HSE) – jest brytyjską organizacją rządową nadzorującą bezpieczeństwo w pracy. Stanowi ona odpowiednik polskiej Państwowej Inspekcji Pracy. Każdy pracownik może skontaktować się z HSE w przypadku gdy uważa, że łamane są przpisy BHP. Z HSE można skontaktować się całkowicie anonimowo a pracownicy inspektoratu dołożą wszelkich starań by chronić tożsamość pracownika.


Inspektorzy HSE mają szeroki zakres uprawnień. Między innymi mogą oni dokonywać inspekcji miejsc pracy, żądać usunięcia uchybień lub zmiany sposobu w jaki wykonywana jest praca, a w przypadku najpoważniejszych uchybień skierować wniosek o ukaranie firmy do odpowiedniego sądu.


Pracownicy powinni skontaktować się z HSE w przypadku gdy: • Uważają, że menadżer lub inni pracownicy łamią zasady bezpieczeństwa aby przyspieszyć wykonanie pracy.

 • Zasady BHP nie są przestrzegane. (praca w niskich temperaturach, hałasie, szkodliwe opary, przenoszenie zbyt ciężkich ładunków)

 • Obawiają się, że oni albo ich koledzy zmuszani są do czynności, które nie są bezpieczne.

 • Sprzęt i odzież ochronna są nieodpowiednie, niezapewnione lub pracodawca pobiera za nie opłaty. W pracy nie ma dostępu do toalet, umywalni i wody pitnej.

 • Nowi pracownicy nie przechodzą szkolenia z zakresu bezpieczeństwa w zrozumiałym dla nich języku.

 • Są zmuszani do wykonywania nadmiernej ilości nadgodzin.

 • Doznali wypadku, który nie został zgłoszony do HSE. ( Pracodawca ma prawny obowiązek informowania HSE o poważnych wypadkach takich jak złamania, amputacje i wypadki na skutek których pracownik nie mógł wykonywać normalnych obowiązków powyżej 3 dni)
 


Health and Safety Executive (HSE) stara się dotrzeć do Polaków, którzy stanowią dużą grupę pracowników w tzw. przemysłach wysokiego ryzyka, do których należą między innymi: budownictwo, przetwórstwo spożywcze, rolnictwo i recykling, lub są zatrudniani do pracy tymczasowej (przez agencje), gdzie ustalenia dotyczące przepisów BHP są niejasne.


By zwiększyć świadomość przepisów BHP i umożliwić łatwiejsze uzyskanie pomocy czy porady HSE udostępnia informacje dla pracowników z Polski na swojej stronie internetowej www.hse.gov.uk/migrantworkers/polish.


W niektórych regionach Anglii zatrudnieni są również mówiący po polsku pracownicy, z którymi można skontaktować się w przypadku pytań lub problemów.Jeżeli pracujesz w regionie Midlands i masz pytania dotyczące BHP w miejscu pracy lub uważasz, że twój pracodawca łamie przepisy skontaktuj się z mówiącym po polsku regionalnym przedstawicilem HSE:

 
 


Łukasz Naprawski


Koordynator ds BHP (Midlands)


Health and Safety Executive


Kom: 07500 064 774


Lukasz.Naprawski@hse.gsi.gov.uk


Fax:0115 971 2802

Komentarze

 • To bardzo dobry artykuł . Myślę że informacje tu zawarte pomogą naszym rodakom borykać się z tutejszymi pracodawcami , którzy to bazują na niewiedzy przyjezdnych, i wykorzystuja ich na wszystkie sposoby.
  Nadużycia w pracy z udziałem obcokrajowców występują często , a brak prawidłowego PPE w pracy jest przyczyną chorób i wypadków w pracy.
  Druga sprawą jest nasze zaangażowanie nie bójmy się mówic o nieprawidłowościach w pracy chodzi tu przecież o nasze prawa i bezpieczeństwo i tego chciałbym naszym rodakom życzyć :computer:
  http://wypadekuk.com/wypadek-w-miejscu-pracy/