Praca w Wielkiej Brytanii – Twoje prawa i obowiązki
Przyjeżdżając do Wielkiej Brytanii wielu z nas nie zna swoich praw i obowiązków jako pracownik. Coraz częściej słyszy się o wykorzystywaniu pracowników, takim jak nieprzestrzeganie płacenia minimalnej płacy czy prawa do urlopu. W tym artykule postaram się przedstawić główne prawa pracownika, a także jakie ma on obowiązki względem pracodawcy.
23:12 20/12/09 • 16722


REJESTRACJA W HOME OFFICE
  Po rozpoczęciu pracy w ciągu miesiąca, należy się zarejestrować wysyłając formularz Worker Registration Scheme (WRS). Dział rządu, jaki trzeba poinformować nazywa się Home Office. Dział ten jest odpowiedzialny za rejestrację osób, pochodzących z nowych krajów członkowskich Unii Europejskiej, które podjęły pracę w Wielkiej Brytanii.
Można także się zarejestrować na stronie internetowej: http://www.workingintheuk.gov.uk

UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I PODATKI
  Aby pracować w Wielkiej Brytanii legalnie każdy musi posiadać numer ubezpieczeniowy – National Insurance Number. Po znalezieniu pracy, należy bezzwłocznie uzyskać ten numer. Aby go uzyskać, należy zgłosić się do najbliższego urzędu pracy i umówić się na rozmowę mającą na celu potwierdzenie tożsamości. Urząd ten, zwany Job Centre, jest instytucją rządową i znajduje się w większości dużych miast. Aplikant musi wziąć ze sobą: dowód tożsamości (paszport, dowód osobisty, prawo jazdy), dowód potwierdzający zatrudnienie oraz dowód potwierdzający adres (np. rachunek za wodę na nazwisko aplikanta).
  National Insurance number (numer ubezpieczenia społecznego) służy kontrolowaniu wpłacanych składek na opiekę socjalną, które później uprawniają osoby pracujące do zasiłków socjalnych. Jeśli pracownik zarabia mniej niż około 107 funtów na tydzień , to jest zwolniony z tego podatku.
  Ponadto osoba zatrudniona jest zobowiązana płacić podatek dochodowy. Na wysokość podatku wpływa wiele czynników, m.in. kod podatkowy. Kod podatkowy ułatwia pracodawcy obliczenie wysokości podatku, który powinni płacić w imieniu pracownika. W przypadku pierwszej pracy w Wielkiej Brytanii, płaci się zazwyczaj tzw. podatek awaryjny, do momentu przyznania właściwego kodu podatkowego. Zanim zostanie wydany właściwy numer National Insurance również można otrzymać tymczasowy numer.
Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.dwp.gov.uk

  Należy pamiętać, że jeśli pracodawca oferuje ‘gotówkę do ręki’, czyli bez konieczności płacenia ubezpieczenia National Insurance czy też podatków, to jest to łamaniem prawa. Wiąże się to także z ryzykiem łamania przez takiego pracodawcę innych praw, które chronią osoby pracujące. Ponadto trzeba pamiętać, że osoba pracująca nielegalnie ma małe szanse, żeby wyegzekwować swoje ustawodawcze prawa.

PRAWA OSÓB PRACUJĄCYCH W WIELKIEJ BRYTANII
  Każdemu, kto pracuje w Wielkiej Brytanii, należą się podstawowe prawa, takie jak płaca minimalna czy też prawo do urlopu. Wszyscy, którzy pracują, w tym również osoby zatrudnione przez biura pośrednictwa pracy, maja następujące prawa: • Otrzymywanie płacy minimalnej.


Powyżej 22 roku życia, płaca minimalna wynosi 5.52 funtów za godzinę. Od października ma wynosić 5.73 funtów na godzinę.
Dla pracowników pomiędzy 18 a 21 rokiem życia, płaca minimalna wynosi 4.60 funtów za godzinę. Od października wzrośnie do 4.77 funtów za godzinę.
Natomiast pomiędzy 16 a 17 rokiem życia, począwszy od października 2006 roku, stawka minimalna wynosi 3.40 funtów za godzinę, a od października 2008 roku wzrasta do 3.53 funtów za godzinę.
Napiwki uzyskane bezpośrednio, nie są w to wliczane, natomiast napiwki wypłacane razem z płacą są w to w kalkulowane.
Powszechnym źródłem nadużyć są potrącenia za transport do i z pracy, jeśli taki jest zorganizowany przez pracodawcę, gdyż w tym zakresie nie istnieją żadne ograniczenia. Pracodawca natomiast nie ma prawa nic potrącać za posiłki i przekąski.
W przypadku, gdy pracownik nie ma wyznaczonego wymiaru godzin, a pracodawca płaci za ilość wykonanej pracy, a nie za jej długość, to w dalszym ciągu przysługuje ochrona minimalnej płacy. W przypadku nie otrzymywania płacy minimalnej można złożyć skargę do Krajowej Płacy Minimalnej (National Minimum Wage) dzwoniąc pod nr telefonu 0845 6000 678. • Prawa dotyczące wymiaru godzin (prawo do przerw, urlopu, otrzymywania płacy w czasie urlopu, przestrzegania maksymalnej ilości godzin w tygodniu roboczym).


Prawo do przerw  przysługuje, jeśli dzień roboczy trwa ponad 6 godzin. Wówczas pracownik ma prawo do 20 minut przerwy na odpoczynek. Jakkolwiek, jeśli masz mniej niż 18 lat to przysługuje 30 minutowa przerwa już po czterech i pół godzinach pracy.
  Pracownikowi przysługują cztery tygodnie płatnego urlopu w ciągu roku. Niektóre biura pośrednictwa pracy próbują obejść to prawo tłumacząc to tym, ze płaca za urlop jest wliczona w stawce godzinowej. Fakt, ze płaca zawiera sumę pokrywającą płacę za urlop oraz wysokość płacy za urlop, która jest wliczona w płacy, powinien być jasno opisany w umowie o prace.
   Należy pamiętać, ze pracownik ma prawo nie przekroczyć 48 godzin pracy na tydzień. To ograniczenie dotyczy średnio okresu 17 tygodni. Pracownik może się zrzec tego prawa, ale nikt nie może zmusić go do rezygnacji z niego. • Zapłaty za nadgodziny  oraz pracę w nocy według obowiązujących stawek.


   Osoby, które regularnie pracują w nocy, nie powinny pracować dłużej niż 8 godzin w każdym okresie 24 godzinnym. Przepisy Wymiaru Godzin pozwalają na pracę w nocy średnio przez okres 17-tygodniowy w ten sam sposób, który dotyczy tygodniowego wymiaru godzin pracy. Osobom pracującym w nocy przysługuje również prawo do bezpłatnych badan kontrolnych zdrowia.
   W przypadku pracy na roli, „Agricultural Wages Bard” ustanawia wysokości płac (mogą one być wyższe od podstawowej płacy), godziny pracy oraz płacę za nadgodziny. Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu: 0845 0000 134. •  Bezpieczeństwo i higiena pracy.


   Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie bezpiecznego i zdrowego środowiska pracy, w tym szkolenie z zakresu higieny i bezpieczeństwa pracy w danym miejscu pracy. • Prawo do przynależności do związku zawodowego.


  Każdy pracownik ma prawo przynależeć do związku zawodowego i nie musi o tym fakcie powiadamiać swojego pracodawcę. • Ochrona przed dyskryminacją.


  Osoba poszukująca pracy nie może być traktowana mniej przychylnie przez biura pośrednictwa pracy lub przedsiębiorstwa zatrudniające, niż inne osoby pracujące ze względu na płeć, rasę, niepełnosprawność, ciążę, orientację seksualną, wyznanie religijne oraz wiarę, czy też wiek.

OBOWIĄZKI I PRAWA PRACODAWCY
   Nie tylko pracownik ma zestaw praw i obowiązków, ale także dotyczą pracodawcy. Oto kilka praw i obowiązków, jakie ma pracodawca względem pracownika:

- płacenie za określone w umowie o pracę godziny, niezależnie od tego, czy jest jakaś praca do wykonania,
- określenie kiedy i jak ma być praca wykonana,
- sprawdzanie wykonywanej pracy,
 - określenie czy praca ma być wykonana samodzielnie, czy może być wykonana przez kogoś innego),
- zapewnienie odpowiednich narzędzi i sprzętu do wykonania pracy,
- płacenie podatków i National Insurance,
- podpisanie z pracownikiem umowy o pracę.

Wszystkie te obowiązki pracodawcy  mogą być wymuszone prawnie. Można to osiągnąć poprzez Employment Tribunal – specjalny rodzaj sądu zajmujący większością przypadków związanych z pracą.

Jak widać warto więc zainteresować się czy oby na pewno korzystamy ze swoich praw, jakie prawnie nam przysługują. ‘Ignorantia iuris nocet’ mawiali już starożytni Rzymianie, czyli nieznajomość prawa szkodzi, pamiętajmy o naszych prawach i obowiązkach kiedy szukamy pracy i pracodawca proponuje nam ‘pracę na czarno’, aby móc w przyszłości dochodzić swoich praw.


Artykuł został napisany przez Monikę Ledzińską.

Komentarze

 • witam widze ze jestes obcykany w prawie pracy a czy mógbys mi powiedziec czy pracodawca moze mnie zwolnic z pracy

  { umowa na czas nieokreslony} jezeli bede na zwolnieniu lekarskim mam pytanie czy kazda firma toleruje zwolnienia polskie tlumaczone czy licza sie tylko angielskie .dzieki za jakiekolwiek informacje
 • Czy moze zwolnić... Witam, no więc zacznijmy od tego że właśnie nie jestem obcykany bo to nie ja pisałem tylko Monika Ledzińska hmm więc muszę się z nią skontaktować i skierować ją tutaj :D w celu udzielenia odpowiedzi :D  Pozdrawiam
 • ok bylbym wdzieczny
 • zwolnienia odnosnie zwolnien polskich to wiekszosc firm nie ma obowiazku tolerowania tego typu zwonien choc jest to tylko zalezne od polityki zakladowej.lecz nie jednokrotnie sie spotkalem z opinia ze nie sa wcale brane pod uwage.
 • maly pomocnik http://payandworkrightscampaign.direct.gov.uk/polish.html