Podstawowe informacje na temat szkolnictwa.
   Jedną z ważnych spraw w naszym życiu jest edukacja. Niezależnie od tego, czy sami chcemy podnieś poziom swojej wiedzy, uzyskać lepsze kwalifikacje, czy szukamy szkoły dla naszych podopiecznych, powinniśmy wiedzieć jak działa system szkolnictwa w Anglii. Zapraszam do zapoznania się z podstawowymi informacjami o systemie edukacyjnym jaki funkcjonuje na terenie Wielkiej Brytanii.
21:04 26/04/07 • 16124


Wiadomo wykształcenie to podstawa i tego nikt nam tłumaczyć nie musi. Jako obywatele Unii Europejskiej mamy prawo do kształcenia naszych dzieci w angielskim systemie edukacji na takich samych zasadach jak Anglicy. Więc jak działa i co do zaoferowania nam i naszym dzieciom ma angielskie szkolnictwo? Otóż podzielić je można na 4 stopnie :Primary school – najczęściej rozpoczynane w pierwszym semestrze po ukończeniu 5 roku życia dziecka. Trwa 6 lat podczas których dziecko najpierw przez 3 lata uczęszcza do infant schools, a przez następne 3 do junior schools. W wieku 7 i 11 lat dziecko przechodzi egzaminy.


Secondary school –  rozpoczynane jest w wieku 12 lat i trwa do 16 roku życia dziecka. Podczas nauki na tym stopniu dziecko przechodzi kolejne 2 egzaminy w wieku 14 i 16 lat z czego ostatni nazwany jest General Certificate of Secondary Education (GCSE) jest to bardzo ważny egzamin, który umożliwia kontynuowanie nauki lub podjęcie pracy. Wspomnienia wymaga fakt, że na tym etapie szkolnictwa działają szkoły prywatne, które nazywają sie public schools i są znane z surowej dyscypliny.


Further education – jest to kontynuacja nauki do 18 roku życia, etap ten nie jest jakoś specjalnie oddzielony od secondary school, nauka odbywa się zazwyczaj w tej samej szkole. Jedynym rozgraniczeniem jest fakt, że nauka na tym poziome nie jest już obowiązkowa. Końcowym elementem jest egzamin General Certificate of Education Advanced Level (GCE A-level) – odpowiednik naszej matury, jest zdawany z wybranych przedmiotów oraz jest od razu egzaminem na studia.


Higher education – szkoła wyższa, czyli college lub uniwersytet. Studia można podobnie jak w Polsce podzielić na studia licencjackie tutaj first degree, które trwają 3 lata i zakończone są dyplomem, oraz studia magisterskie postgraduate degree jedno lub dwu-letnie, które kończą się uzyskaniem dyplomu Master.      Jak już wcześniej wspomniałem jako obywatele Unii Europejskiej tak my jak i nasze dzieci mamy prawo do korzystania z angielskiego systemu edukacji na takich samych zasadach jak Anglicy. Edukacja do 18 roku życia jest bezpłatna za wyjątkiem szkół prywatnych. Natomiast studia już są płatne. Do ciekawostek należy fakt, że oceny wyrażane są za pomocą liter od A – najwyższa do F – najniższa. Obowiązują w większości szkół także mundurki które różnią się w zależności od szkoły. Więcej na tematy związane z edukacją, wysłaniem dzieci do szkoły oraz studiami w następnych artykułach.Karol KijakKomentarze

 • Studia Jezeli chodzi o uniwersytet to oceny sa podawne w procentach. Obecnie kurs 3 letni undergraduate kosztuje 3.000£.Niestety ceny wzrosly od tego roku akademickiego. Kursy postgraduate ceny wahaja sie w zaleznosci od kierunku.Jak macie jakies pytania o uniwerek to chetnie odpowiem jak bede w stanie.

  Pozdrawiam,

  Makarena

 • Studia Informatyczne Jestem absolwentem szkoły Wyższej w Polsce, uzyskałem tytuł inżyniera informatyki, czy mogę kontynuować naukę na uniwersytecie w Coventry aby uzyskać tytuł magistra? Czy jest tutaj możliwość studiowania zaocznie (czyli w weekendy). Pozdrawiam i z góry dzięki...
 • :) Witam serdecznie!!

  Mam pytanko-czy istnieje możliwość,żeby uczeń liceum z Polski przyjechał na jakiś wakacyjny kurs języka angielskiego-ta osoba już od kilku lat uczy sie angielskiego w Polsce ale marzy o tym aby móc uczęszczać na coś takiego w Anglii(mi konkretnie chodzi o Coventry i o okres wakacyjny-czyli czerwiec-sierpień).Jesli ktoś wie coś na ten temat i może mi pomóc będę wdzięczna!!

  Pozdrawiam!!
 • tez o studiach czy moze ktos wie jak tutaj sa traktowane polskie studia?czy bedac absolwentem uniwersytetu w polsce moge znalezc prace w zawodzie w anglii,czy musze robic dodatkowe kursy angielskie?
 • czy istnieje polskie przedszkole w coventry,szkola?a moze szkoly weekendowe?
 • Witam wszystkich! Mieszkam w Coventry od niedawna, i mam pytanka: czy w Coventry istnieje ESOL ? jeżeli tak to gdzie i mniej więcej ile by mnie to kosztowało, mianowicie w full tame, i do kiedy trzeba się zapisać, chciałabym już od tego września zacząć naukę. Jeśźli ktoś wie coś na ten temat, proszę o kontakt.
 • Studia Witam wszystkich forumowiczów.  Apropo studii w Cov. Jeżeli uczeń skończył technikum z maturą oraz dyplomem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe, rzecz jasna, że pewnie może się starać o miejsce na uniwersytecie w Cov. Ale móglby ktoś mi przybliżyć sytuacje? apropo wymaganych dokumentów, stopniu trudności dostania się itp. Bede bardzo wdzieczna.  pozdrawiam
 • potrzebuje pomocy od tygodnia jestem w angli z dziecmi mam problem poniewaz niemoge skontaktowac sie z polka ktur zajmuje sie szukaniem szkoly dla dzieci z polski gdyz pani ma caly czas wylaczony telefon dzieci musza isc do szkoly a ja nieznam jezyka i niewiem co robic pomozcie prosze
 • znajdziesz obok siebie na pewno ludzi, ktorzy znaja jezyk, ktos musi bowiem isc tam z toba i zapisac dziecido szkoly. sa dostepni tlumacze za darmo, ale tak jak mowie, ktos musialby zrobic z toba ten 1wszy krok. popytaj wokolo polakow.