Działalność gospodarcza w Anglii
    Często można usłyszeć, że zakładanie działalność gospodarczej w Anglii to bardzo prosta sprawa oraz, że jest to tańsze przedsięwzięcie niż w naszym rodzimym kraju. Czy Wyspy to raj dla przedsiębiorców? Jak wygląda proces zakładania firmy w UK? Zapraszam do artykułu na temat zakładania działalności gospodarczej w Wielkiej Brytanii. 
00:05 27/05/07 • 22674    Być własnym szefem – jest marzeniem wielu, okazuje się jednak, że w UK i takie marzenia można spełnić i to całkiem łatwo. Oczywiście prowadzenie interesu nie jest najłatwiejszą sprawą i z tym faktem każdy musi się liczyć. Na szczęście angielski rząd wie jak ważnym elementem gospodarki są małe i średnie przedsiębiorstwa i jak trudno jest rozpocząć własny interes, dlatego rejestracja działalności gospodarczej uproszczona została chyba do minimum.

    A jeśli zapytamy, czy możemy pracować i prowadzić działalność gospodarczą? Odpowiedź jest prosta – Tak, każdy ma prawo do wielu źródeł dochodu.


 Do wyboru mamy trzy główne formy działalności gospodarczej, których charakter oraz sposób rejestracji opisany jest poniżej.
1. Osoba indywidualna, samozatrudnienie – Self Employed jest to odpowiednik naszej firmy jednoosobowej. Nie ma kosztów rejestracji. Jeśli nie wyjdzie, procedura zamknięcia jest prosta. Jeśli poniesiemy straty, to możemy dostać zwrot podatku zapłaconego z innych dochodów. Nie ma nawet obowiązku posiadania osobnego konta bankowego! (Chociaż jest to wskazane).

Więc jeśli chcesz zacząć skromnie i zobaczyć jak pójdzie lub przewidujesz, że zyski w pierwszym roku będą niskie lub nawet poniesiesz straty, to prawdopodobnie Self Employed lub spółka prosta jest najlepszą formą dla Ciebie.


Procedura rejestracji jest tu najłatwiejsza wystarczy zadzwonić na numer 08459 15 45 15 lub wypełnić formularz CWF1. Będziesz do tego potrzebował Twój numer NI. Na rejestrację mamy 3 miesiące od momentu rozpoczęcia działalności.    Opodatkowanie  podatek (tax) jest naliczany według obowiązujących w danym roku progów podatkowych.  Osoby z dochodami z działalności gospodarczej muszą wypełnić roczne oświadczenie podatkowe Self Assessment Tax Return. Należy je wypełnić do 31-go stycznia po końcu roku podatkowego. Zapłata podatku od zysków za pierwszy rok również należy się 31-go stycznia. Zwrot nadpłaconego podatku za lata poprzednie odbywa się drogą Self Assessment Tax Return.


Natomiast NIC, czyli National Insurance Contribution odpowiednik polskiego ZUS wygląda następująco: • Class 2 NI £2.20, na tydzień oraz,

 • Class 4 NI w wysokość 8% od zysków przekraczających £5,225
2. Spółka prosta dwóch lub więcej osób – Partnership jest to najprostsza forma spółki. Rejestracja tej formy działalności gospodarczej odbywa się na tym samym formularzu co rejestracja Self Employed, czyli CWF1, opodatkowanie podzielonych zysków oraz NIC jest takie samo jak w przypadku samozatrudnienia.  image001
Artykuł został napisany na podstawie materiałów dostarczonych przez Panią Dorotę Haden, właścicielkę filii Certax Accounting w Northampton. Firma Pani Doroty oferuje usługi rachunkowo–podatkowe oraz pomoc w zakładaniu podmiotów gospodarczych dla Polaków w Wielkiej Brytanii. Wstępna konsultacja gratis i bez zobowiązań!
180 Bants Lane
Northampton NN5 6AH
tel: 01604 212482 / 07952579408

Email: dhaden@certax.co.uk

www.certaxnorthampton.co.uk
­


3. Spółka z o.o. – limited company(Ltd) może być to spółka jedno lub wielo – osobowa. Jest to dużo bardziej prestiżowa forma niż Self Employed. Odpowiedzialność udziałowców firmy jest tu ograniczona do jej majątku. Z założeniem limited company wiążą się większe koszta. Będziemy musieli  zarejestrować się do Companies House, co wiąże się z prawnymi zobowiązaniami oraz konieczne będzie otwarcie konta bankowego na imię spółki. Koszty bieżące są wyższe np: księgowości i nie dostaniemy zwrotu podatku zapłaconego z innych dochodów jeśli poniesiemy straty w pierwszym roku. Jeśli natomiast biznes nam nie wyjdzie, będziemy musieli sprostać wymogom procedury zamknięcia.


Ta forma działalności gospodarczej sugerowana jest jeśli: • Obroty i zyski są wysokie (zyski > £15,000)

 • Chcemy ograniczyć odpowiedzialność spółki

 • Zależy nam na wysokim prestiżu
Rejestracją i administracją zajmuje się Companies House. Jeśli nie miałeś nigdy styczności z rejestracją powinieneś skorzystać z usług agencji, które rejestrują spółki i zajmują się dokumentacją jak np: Certax Accounting. Więcej informacji na  temat rejestracji spółek różnego typu w Companies House tutaj(j.angielski)Opodatkowanie spółek ltd to: • Podatek 20% za zyski do £300,000 na rok


 • Dyrektorzy płacą podatek od wynagrodzenia według obowiązujących w danym roku progów podatkowych.

 • Dyrektorzy mogą również płacić podatek od świadczeń w naturze (Benefits in Kind )


Zalecane jest zasięgnięcie porady doradcy podatkowego na temat minimalizacji obciążenia podatkowego.
4.  Podwykonawcy CIS – Osoby samozatrudnione, które podejmują kontrakty w budownictwie jako podwykonawcy, muszą się zarejestrować według przepisów Construction Industry Scheme (CIS). Nowe procedury weszły w życie od 6-go kwietnia 2007, według których: • Rejestracja telefonicznie pod numerem 0845 366 7899. Zobacz tutaj.

 • Musisz mieć NINO, aby się zarejestrować.

 • Jeśli nie pracowałeś poprzednio w WB będziesz poproszony na rozmowę identyfikacyjną.

 • Jeśli masz ważną kartę CIS4, CIS5 lub CIS6 nie musisz się ponownie rejestrować

 • Główny wykonawca będzie od ciebie odciągał zadatek na podatek w wys. 20% .

 •  Jeśli nie jesteś zarejestrowany, to główny wykonawca będzie potrącał 30% zaliczki na podatek.


 • Na koniec roku musisz wypełnić Self Assessment Tax Return (tak samo jak osoby samozatrudnione) i albo zapłacić wyrównanie podatku albo dostać zwrot podatku.image001Artykuł został napisany na podstawie materiałów dostarczonych przez Panią Dorotę Haden, właścicielkę filii Certax Accounting w Northampton. Firma Pani Doroty oferuje usługi rachunkowo–podatkowe oraz pomoc w zakładaniu podmiotów gospodarczych dla Polaków w Wielkiej Brytanii. Wstępna konsultacja gratis i bez zobowiązań!180 Bants Lane
Northampton NN5 6AH
tel: 01604 212482 / 07952579408

­Email: dhaden@certax.co.uk

www.certaxnorthampton.co.uk


5.   VAT (Value Added Tax)Co to jest? VAT jest podatkiem od wartości dodanej płaconym przez konsumenta na większości towarów i usług. W Wielkiej Brytanii większość towarów i usług ma VAT w wysokości 17.5%, ale są wyjątki:

 • Stawka 0% obowiązuje np. na żywności, książkach, eksportach poza EU • Stawka 5% np. na niektórych renowacjach budynków • Niektóre usługi są wyjęte z VAT-u, np. usługi bankowe i pocztowe, loterie.Firma zarejestrowana do VAT musi pobierać VAT na swoich obrotach według ustalonych stawek, ale może odzyskać VAT zapłacony na zakupionych towarach i usługach. Firma nie zarejestrowana do VAT nie pobiera VAT na swoich obrotach, ale nie może odzyskać VAT-u zapłaconego na zakupionych towarach i usługach


Czy muszę się zarejestrować?

Rejestracja jest obowiązkowa jeśli roczna wartość obrotów podlegających VAT przekroczy £61,000 (06/07). Firma, której obroty nie przekraczają £61,000 może zarejestrować się dobrowolnie.


Czy opłaca mi się zarejestrować dobrowolnie?
Jeżeli Twoimi klientami są głównie osoby prywatne i Twoje usługi/ towary podlegają stawce 17.5%, to rejestracja nie jest wskazana, jako że będziesz droższy niż twoja konkurencja.

Jeśli Twoimi klientami są głównie firmy, lub Twoje usługi/ towary podlegają stawce 0%, to rejestracja jest wskazana, jako że będziesz mógł odzyskać VAT zapłacony na twoich zakupach, ale nie odbije się to negatywnie na twojej konkurencyjności.


Procedura rejestracji
Przez internet: http://customs.hmrc.gov.uk
  wypełniając formę VAT1, dostępną z http://customs.hmrc.gov.uk lub telefonicznie 0845 010 9000. Możesz się zarejestrować przed rozpoczęciem działalności, ale będziesz musiał dostarczyć dokumenty potwierdzające, że masz zamiar zacząć działalność, np: umowy o najem lokalu, zamówienia od klientów. Aby się zarejestrować będziesz potrzebował konto bankowe na imię Twojej firmy.


Składanie oświadczeń
Zeznania VAT są wymagane co trzy miesiące. Okres składania wynosi 1 miesiąc po zakończeniu ostatniego miesiąca danego okresu.


Szczególne przypadki
Transakcje z innymi krajami EU podlegają specyficznym przepisom. Profesjonalna porada jest wskazana, aby uniknąć błędów i zminimalizować obciążenie. Istnieje kilka różnych metod rozliczania VAT, które są korzystne w niektórych sytuacjach, np: • Cash accounting – płacenie VAT na podstawie daty zapłaty, a nie daty faktur.

 • Retail scheme – sposób rozliczania się dla sklepów, które nie posiadają kas fiskalnych.

 • Flat rate scheme – płacenie VAT według ustalonego procentu od obrotów, a nie aktualnych wydatków.


Specyficzne reguły obowiązują niektóre branże, np: • Sprzedaż towarów z drugiej ręki, takich jak samochody, antyki, dzieła sztuki

 • Sprzedaże przez agentów, np agencje podróży, czy zatrudnienia.

Profesjonalna porada doradcy podatkowego jest wysoko wskazana do wyboru odpowiedniej metody rozliczania.


 Na zakończenie.
    Oczywiście to są tylko podstawy, jak już na początku wspomniałem samo założenie nie jest, aż takie trudne, można to łatwo zrobić samemu w przypadku Self Employed. Natomiast przy zakładaniu spółki typu ltd, wskazane już jest skorzystać z firm oferujących pomoc w tym zakresie. Doradztwo firm rachunkowo-podatkowych jest też wskazane w trakcie prowadzenia firmy np. w księgowości, kwestiach związanych z podatkami itp. Wiele ciekawych informacji zorientowanych w temacie prowadzenia biznesu można znaleźć na stronie Business Link. Jest to pierwszy artykuł na temat prowadzenia firmy w UK w naszym serwisie i na pewno nie ostatni, do waszej dyspozycji otwarte zostało także forum Biznes, serdecznie zapraszam.     image001
Artykuł został napisany na podstawie materiałów dostarczonych przez Panią Dorotę Haden, właścicielkę filii Certax Accounting w Northampton. Firma Pani Doroty oferuje usługi rachunkowo–podatkowe oraz pomoc w zakładaniu podmiotów gospodarczych dla Polaków w Wielkiej Brytanii. Wstępna konsultacja gratis i bez zobowiązań!180 Bants Lane
Northampton NN5 6AH
tel: 01604 212482 / 07952579408

Email: dhaden@certax.co.uk

www.certaxnorthampton.co.uk

Komentarze