Religie w Anglii, część 1, czyli co oznacza ta kropka na czole...
Czasem trudno nam się zachować w różnych sytuacjach, które serwuje nam życie. Czasem po prostu z niewiedzy wpadamy w kłopoty lub żenujące sytuacje, z których najczęściej musimy wyjść z opuszczoną, zawstydzoną twarzą, a w domu zastanawiamy się czemu nigdy nie mieliśmy czasu, żeby się dowiedzieć tego, czy tamtego. Żyjąc w wielonarodowościowej i wielokulturowej Anglii bez podstawowej wiedzy na tematy religii i kultury żyjących tu ludzi jesteśmy narażeni na częste „ nieciekawe sytuacje”. Zapraszam do artykułu o religiach w Anglii, pierwszego z cyklu o kulturze w nowym kraju…
00:01 12/01/08 • 16486

 No tak, podstawowe pytanie co oznacza to kropka na czole !


Bindi – bo tak nazywa się znak na czole „kropka” noszony przez kobiety związany jest z hinduizmem. Czasami zwany jest także "świętą kropką" Symbolizuje on ochronę kobiety przez jej męża lub ojca i przyjmuje postać czerwonej kropki z mineralnego pigmentu. Umiejscowienie znaku, pomiędzy brwiami nie jest także przypadkowe, znajduje się tam bowiem wg Ajuwerdy (starożytnej medycyny indyjskiej) najważniejsza czakra, czyli ośrodek energetyczny, a bindi ma chronić przed ubytkami energii poprzez to miejsce. Oczywiście czas wszystko zmienia i współczesne bindi spotyka się w postaci papierowych naklejek w różnych kolorach i kształtach i pełni czasami funkcję tylko i wyłącznie ozdobną.


No, ale miało być przecież o religii, a my tu o jakichś kropkach.


W Anglii rozkład religii wygląda tak i ewidentnie różni się od naszego kraju, gdzie katolicyzm jest największą i dominującą religią.  • Anglikanizm - 31 500 000

  • Katolicyzm - 5 000 000

  • Islam - 1 600 000

  • Metodyzm - 1 400 000

  • Judaizm - 267 000

  • Prawosławie - 250 000

  • Sikhizm - 336 000

  • Hinduizm - 559 000

  • Baptyzm - 140 000Oczywiście największą religią w Anglii jest anglikanizm - odłam chrześcijaństwa, który powstał w XVI w. podobny jest do protestantyzmu. Twórcą był król Henryk VIII początkowo katolik odznaczony przez papieża za pisma w obronie papiestwa tytułem „ obrońcy wiary”. Wszystko się jednak zmieniło, z powodu braku męskiego potomka w małżeństwie króla z Katarzyną Aragońską. Kiedy papież odmówił udzielenia rozwodu Henrykowi VIII, ten zerwał z papiestwem. Wraz z parlamentem i prymasem Anglii ogłosił w 1534r niezależność Kościoła Angielskiego od Rzymu. Akt supremacyjny ogłosił króla Anglii "jedyną i najważniejszą głową na Ziemi Kościoła anglikańskiego", w efekcie czego król został ekskomunikowany przez papieża. Nowa teologia została opracowana na podstawie różnych tradycji oraz elementów postulatów luterańskich i teologii kalwinistycznej nie odrzucono także tradycji katolickiej. Biblia dalej pozostaje głównym źródłem objawienia - przetłumaczona zostaje na język angielski. Jednocześnie rozwiązano klasztory, skonfiskowano majątki kościelne. Odrzucono celibat, wiarę w czyściec, jako miejsce oraz jurysdykcję papieża.


Kościół Anglii, czyli Church of England jest kościołem państwowym, a najwyższą władzę zwierzchnią z prawem mianowania biskupów sprawuje król lub królowa. Wewnątrz Kościoła anglikańskiego od XIX wieku wyróżnia się konserwatywny, zbliżony do katolicyzmu i kultywujący wspaniałą liturgię High Church, bardziej ludowy i bliższy kalwinizmowi Low Church oraz liberalny Broad Church.


Katolicyzm znamy lub przynajmniej powinniśmy znać, więc pominiemy go.


Następną religią jest Islam znany także jako muzułmaństwo. Jest to religia monoteistyczna, czyli opiera się na wierze w jednego boga Allacha, założona przez Mahometa. Obecnie około 1,4 miliarda ludzi (około 20% ludności świata) to wyznawcy islamu co daje Islamowi drugą pozycję na świecie pod względem liczby wyznawców.


Ciekawą dla nas sprawą może być szachada, czyli muzułmańskie wyznanie wiary piszę się ją tak :

لا إله إلاَّ الله و محمد رسول الله (lā ilāha ill'Allāh wa-Muammadun rasūlu Allāh)

A znaczy ono : „nie ma boga prócz Allacha, a Mahomet jest Jego prorokiem

można je zobaczyć na fladze Arabii Saudyjskiej oraz innych państw muzułmańskich.


    Jak już wspomnieliśmy Mahomet był założycielem (ostatnim prorokiem) Islamu, co ciekawe muzułmanie wierzą, że przed Mahometem byli także inni prorocy, a wśród nich Adam, Abraham (arab. Ibrahim), Mojżesz (arab. Musa) oraz Jezus (arab. Isa) tak właśnie ten nasz Jezus w Islamie nie jest on uważany za syna Boga, a jedynie za proroka. Samo imię Mahomet tak naprawdę jest tylko łacińskim tłumaczeniem imienia Muhammada obecnie odchodzi się od imienia Mahomet, które zostało uznane za archaiczne.


Mały słowniczek pojęć:


Halal lub halaal (arab. حلال, to, co nakazane) – określa wszystko co jest dozwolone w świetle szariatu. Najczęściej odnosi się do diety muzułmańskiej. Zabronione to alkohol, krew, wieprzowina, mięsożerne zwierzęta, zwierzęta ubite w imię kogoś innego niż Bóg. W niektórych krajach z dużymi skupiskami muzułmanów tworzone są organizacje religijne, które przyznają certyfikaty uboju zwierząt wg reguł halal.


Szariat – jest to prawo wg, którego mają żyć wyznawcy Islamu.


muzułmanin - arab. muslim, poddający się woli boga.


Ramadan – miesiąc postu (arab. saum, sijam – jeden z pięciu filarów islamu), dziewiąty miesiąc księżycowego kalendarza muzułmańskiego, najświętszy w roku, ponieważ w tym czasie został objawiony Mahometowi pierwszy fragment Koranu. W ciągu tego miesiąca od wschodu do zachodu słońca dorosłym, zdrowym muzułmanom nie wolno jeść, pić, posługiwać się używkami, oddawać się podnieceniu seksualnemu. Post ten, inaczej niż post w chrześcijaństwie, nie służy pokucie czy umartwianiu się, lecz ćwiczeniu samokontroli człowieka, aby potem było mu łatwiej kontrolować swoje pragnienia. Post służy także wyrażeniu solidarności z biednymi i głodującymi, a także pogłębieniu własnej pobożności, m.in. przez lekturę Koranu i rozważania. Z postu zwolnieni są: starcy, dzieci, kobiety w ciąży i karmiące, chorzy oraz osoby w podróży. Po zachodzie słońca, oznajmianym zazwyczaj wystrzałem armatnim, wszyscy zasiadają do pierwszego posiłku zw. iftar, po którym przez całą noc muzułmanie odwiedzają się nawzajem, świętują w domu lub w miejscach publicznych (np. restauracjach). W czasie ramadanu miasta przyjmują odświętny wygląd, a wiele urzędów, szkoły czy uczelnie mają skrócony czas pracy. Ramadan kończy się świętem Id al-Fitr.

(źródło: wikipedia)nikab


Hidżab - określenie, pochodzące od słowa haja, czyli skromność, tradycyjnie oznacza muzułmański skromny sposób ubierania się - zarówno kobiecy jak i męski.


Nikab (na zdjęciu)  - to noszona przez muzułmanki jako część hidżabu zasłona na twarz.


Galabija - tradycyjna zwykle biała szata mężczyzn arabskich, czasami zdobiona.


Islam jest bardzo ciekawą ze względu na odmienność od naszych standardów religią, drogą życia. Jest także bardzo kontrowersyjną, zaczynając od sporów z noszeniem pełnego hidżabu w pewnych krajach, przez prawa kobiet, których traktowanie w krajach muzułmańskich ciągle daleko odchodzi od standardów zachodnich, niehumanitarnym ubojem zwierząt wg zasad halal, oraz co chyba najbardziej ostatnio się wdało we znaki nam wszystkim terrorystyczną działalnością radykalnych odłamów.    Tak, więc pierwsza część podróży po kulturach, z którymi mamy styczność w codziennym życiu dobiega końca. Mam nadzieję, że zmniejszyłem troszkę dystans pomiędzy nami, a innymi narodowościami choćby tylko o odległość naszej niewiedzy o nich. 

Komentarze

  • ... Nic dodać nic ująć jeśli ktoś czytał bo nie ma pojęcia o innych religiach.