Prawo jazdy w Anglii
Jedną z ważnych umiejętności, jeśli nie najważniejszą jest umiejętność prowadzenia samochodu. Oczywiście do samego prowadzenia samochodu nie wystarczy umiejętność, ale także prawo jazdy. Jak je zrobić w Anglii? Artykuł stworzony na podstawie posta wysłanego przez użytkownika Paku zapraszam do lektury...
20:12 22/12/07 • 25500

 Artykuł został stworzony na podstawie posta napisanego przez użytkownika Paku. Informacje podane w poście są na tyle dogłębne, że szkoda było by "stracić" je w gąszczu forum.


Oryginalny post oraz cała rozmowa dostępna jest w pod tym linkiem --> driving licence 


"...Pierwszym krokiem uzyskania brytyjskiego prawa jazdy musi być uzyskanie provisional drving licence. Jest to pierwsze (wstępne) prawo jazdy, upoważniające Cię do kierowania samochodu pod nadzorem kogoś, kto ma co najmniej 21 lat i posiada prawo jazdy przez co najmniej 3 lata. Może to być również ktoś, kto ma polskie prawo jazdy.

W Wielkiej Brytanii nie ma obowiązku brania lekcji jazdy, tak jak w Polsce. Jeśli masz taką możliwość, to warto nauczyć się wcześniej jeździć, pod nadzorem kogoś, kto spełnia powyższe warunki. Trzeba jednak pamiętać o trzech rzeczach, przystępując do nauki jazdy.

Są to:

1. Musisz mieć co najmniej 17 lat, aby provisional driving licence było ważne (możesz się o nie starać 3 miesiące wcześniej).

2. Oznaczenie przodu i tyłu samochodu czerwoną literą "L" lub w Walii literą "L" lub "D".

3. Ubezpieczenie samochodu na siebie lub włączenie siebie do ubezpieczenia wystawionego na kogoś innego.W Wielkiej Brytanii istnieje rozgraniczenie pomiędzy prawem jazdy na samochód z automatyczną i manualną skrzynią biegów. Mając prawo jazdy na samochód z automatyczną skrzynią biegów NIE MOŻNA prowadzić samochodu z manualną skrzynią biegów, ale prawo jazdy na samochód z manualną skrzynią biegów upoważnia Cię także do prowadzenia samochodu z automatyczną skrzynią biegów. Praktycznie wszyscy instruktorzy jazdy mają samochody z manualną skrzynią biegów. Bez względu na to, czy uczysz się jeździć z pomocą znajomego, czy też nie, zalecam wykupienie chociaż kilku lekcji z instruktorem. Instruktor poinformuje Cię, czy jesteś gotowy, aby podejść do egzaminu.PROVISIONAL DRIVNG LICENCE MOŻESZ UZYSKAĆ NA PONIŻSZE SPOSOBY:

a) poprzez internet: http://www.dire.../DG_10032690,

b) telefonicznie 0870 850 2963, w godzinach 8.00 - 20.30 od poniedziałku do piątku i 8.00 - 17.30 w soboty,

c) drogą pocztową, wysyłając formularz D1 pocztą lub zostawiając go w lokalnym oddziale DVLA. Formularz możesz uzyskać na poczcie, w lokalnym oddziale DVLA lub zamówić go poprzez internet http://forms.dv...forms_dg.htmMOŻESZ ZAREZERWOWAĆ TERMIN EGZAMINU TEORETYCZNEGO I PÓŹNIEJ PRAKTYCZNEGO, NA PONIŻSZE SPOSOBY:

a) poprzez internet http://www.dire...t/DG_4022537;

b) telefonicznie 0870 0101 372, codziennie w godzinach 8.00 - 16.00, z wyjątkiem Bank Holidays;

c) drogą pocztową, formularz możesz uzyskać w lokalnym oddziale DVLA lub zamawiając go poprzez Internet http://www.dire...t/DG_4022537

Rezerwacja przez internet lub telefonicznie wymaga posiadania ważnego provisional driving licence, ważnej karty płatniczej - debetowej lub kredytowej oraz w przypadku egzaminu praktycznego numeru zaświadczenia o zdaniu egzaminu teoretycznego. W momencie rezerwacji egzaminu teoretycznego zaznacz, że chcesz zdawać egzamin w języku polskim. Dostaniesz na egzaminie słuchawki, które pozwolą Ci słyszeć instrukcje i pytania w języku polskim. Pytania będą czytane automatycznie, odpowiedzi usłyszysz, dotykając tekstu odpowiedzi na ekranie. Możesz słuchać pytań tyle razy ile chcesz. Po prostu musisz powtórnie dotknąć pytania na ekranie komputera.

Koszt egzaminów (nie podaję, bo co roku się on zmienia) http://www.dire...e/DG_4022530

Twoje najbliższe centrum egzaminacyjne znajdziesz na http://www.dsa....e=&TypelD=18JAK WYGLĄDA EGZAMIN TEORETYCZNY?

Składa się on z dwóch części: pytań z jedną lub wieloma odpowiedziami oraz część hazard perception - dostrzeganie zagrożeń na drodze. Musisz zdać obie części, żeby zdać egzamin teoretyczny. W przypadku niepowodzenia w którejkolwiek części, musisz zdawać powtórnie obie części. Gdy zdasz egzamin teoretyczny, możesz zdawać egzamin praktyczny, z jazdy. Masz na to dwa lata.

Przed rozpoczęciem egzaminu zostaniesz poinformowany jak on przebiega. Możesz również wybrać opcję sesji próbnej pytań z odpowiedziami, aby przyzwyczaić się do sposobu zdawania. Po skończeniu sesji próbnej zacznie się automatycznie właściwy egzamin. Na ekranie będą się pojawiać pytania po angielsku i usłyszysz automatycznie ich tłumaczenie. Aby usłyszeć tłumaczenie odpowiedzi, musisz dotknąć palcem ekranu ich angielską wersję. Możesz słuchać tłumaczeń dowolną ilość razy. Musisz po prostu za każdym razem dotknąć daną odpowiedź na ekranie. Niektóre pytania będą wymagać kilku odpowiedzi. Ilość wymaganych odpowiedzi będzie podana na ekranie. Dostaniesz 50 pytań, na odpowiedź których będziesz miał 57 minut. Aby zdać tą część, musisz odpowiedzieć poprawnie na 43 pytania. Możesz dowolnie przechodzić miedzy pytaniami i zaznaczać te, do których będziesz chciał powrócić później. Po części z pytaniami możesz wybrać przerwę, trwająca do trzech minut, zanim automatycznie zacznie się część hazard perception.

Po przerwie zostanie Ci pokazany krótki, edukacyjny film, jak działa część z hazard perception. Zdaje się go również za pomocą komputera, ale odpowiadasz klikając myszą. Pokaże Ci się 14 krótkich filmów z codziennymi sytuacjami na drodze. W każdym filmie będzie co najmniej jedno rozwijające się zagrożenie, ale w jednym filmie będą dwa rozwijające się zagrożenia. Aby uzyskać wysoki wynik będziesz musiał odpowiadać na rozwijające się zagrożenia w czasie wczesnego stadium ich rozwijania się. Maksymalna ilość punktów za każdy film wynosi pięć. Nie będziesz miał możliwości wrócić do filmów. Tak jak na drodze, w realnej sytuacji, będziesz miał szansę zareagować tylko raz na rozwijające się zagrożenie. Aby zdać tą część egzaminu musisz zdobyć 44 punkty na 75 możliwych. Zachęcam do kupienia płyty lub płyt z filmami z testu hazard perception do ćwiczeń. Tego typu materiały są dostępne w księgarniach lub w DSA. W niedalekiej przyszłości będą również dostępne na stronie internetowej www.emano.co.uk lub www.nauka-jazdy.co.uk.Na końcu egzaminu

Na końcu hazard perception zostaniesz zaproszony do odpowiedzenia na pytania ankietowe. Nie musisz na nie odpowiadać, jeśli nie chcesz, a każda podana informacja jest anonimowa i poufna. Pytania z ankiety nie wpływają na wynik egzaminu. Kiedy skończysz cały test możesz opuścić pokój egzaminacyjny. Jeśli go opuścisz, nie będziesz mógł do niego powrócić. Otrzymasz wynik testu od pracownika centrum egzaminacyjnego.Dokumenty, które musisz przynieść na egzamin teoretyczny

Będziesz musiał okazać obie części ważnego prawa jazdy, tzn. kartę ze zdjęciem i kartkę counterpart(zielona kartka papieru, na której wpisuje się wszystkie punkty karne, wyroki sądowe za prowadzenie pojazdów itp.)NA CZYM POLEGA CZĘŚĆ HAZARD PERCEPTION?

Statystycznie, zaangażowanie nowych kierowców w wypadki jest nieporównywalnie większe w odniesieniu do innych grup kierowców. Szczególnie w pierwszych miesiącach po zdaniu egzaminu na prawo jazdy. Dowiedziono, że kierowcy, którzy przeszli szkolenie z hazard perception mają znacznie lepsze umiejętności oceny zagrożeń na drodze. Przykład, kiedy należy zareagować na zagrożenie. Wyobraź sobie zaparkowany pojazd na poboczu drogi. Pierwszy raz, kiedy go zobaczysz, nic się nie dzieje. Jest to po prostu zaparkowany pojazd. Jeśli chciałbyś zareagować teraz na ten pojazd, nie otrzymałbyś ani stracił żadnych punktów. Gdy jednak zaczniesz zbliżać się do pojazdu, zauważysz, że jego prawy kierunkowskaz zaczyna migać. Kierunkowskaz spowoduje, że uznasz, że kierowca tego pojazdu chce ruszyć, dlatego zagrożenie zaczyna się rozwijać i Twoja reakcja na nie w tym momencie przyniesie punkty. Włączenie kierunkowskazu jest znakiem, że zaparkowany pojazd zmienił status z potencjalnego zagrożenia na rozwijające się zagrożenie. Kiedy dojedziesz bliżej, prawdopodobnie zauważysz, że pojazd zaczyna wyjeżdżać na drogę. Powinieneś znów kliknąć myszką w tym momencie. Każdy film będzie zawierał różne informacje wskazujące, że zagrożenie zmienia status i zaczyna się rozwijać.Jak działa system punktacji w części hazard perception?

Maksymalna ilość punktów za każde zagrożenie wynosi pięć. Jeśli klikniesz myszką w czasie zagrożenia kilka razy i uzyskasz za każdym razem inną ilość punktów, uzyskasz zawsze najwyższą ilość punktów, tzn., jeśli zareagujesz i dostaniesz pięć punktów, następnie trzy, a następnie dwa punkty, dostaniesz pięć punktów. Będziesz musiał być skoncentrowany przez cały film, ponieważ nie zostanie on powtórzony i będziesz miał tylko jedną szansę na zareagowanie na dane zagrożenie. Jeśli będziesz nieodpowiednio reagował na zagrożenia klikając myszką w sposób ciągły lub według jakiegoś wzoru postępowania otrzymasz zero punktów. W takim wypadku na koniec filmu pojawi się okienko informujące Cię, że otrzymałeś zero punktów za dany film.


 


 


Ciąg dalszy, czyli egzamin praktyczny na następnej stronie... 
­


JAK WYGLĄDA EGZAMIN PRAKTYCZNY?

Egzamin zaczniesz od sprawdzenia wzroku i pytań dotyczących sprawdzenia bezpieczeństwa pojazdu. Następnie zaczniesz test z jazdy, który będzie zawierać niektóre manewry na drodze. Jeśli słabo mówisz po angielsku, zabierz na egzamin kogoś, kto Ci pomoże w tłumaczeniu. Osoba ta może być cały czas z Tobą podczas egzaminu, jeśli o to poprosisz egzaminatora. Musi mieć powyżej 16 lat. Jazda samochodem będzie trwała około 40 minut, w czasie której egzaminator będzie zwracał uwagę na ogólny standard bezpiecznej jazdy, zawierający zestaw ćwiczeń. Możesz popełnić 15 błędów i wciąż zdać egzamin (16 i więcej powoduje nie zdanie go). Jeśli jednak popełnisz jeden poważny lub zagrażający bezpieczeństwu na drodze błąd, to egzaminu nie zdasz. Egzamin nie jest skomplikowany i został opracowany, aby sprawdzić czy:

1. Potrafisz prowadzić samochód w bezpieczny sposób.

2. Znasz kodeks drogowy i potrafisz go stosować w realnych sytuacjach drogowych.Co zawiera egzamin?

Zacznie się od sprawdzenia Twojego wzroku (jeśli go nie zaliczysz, egzamin nie będzie kontynuowany). Będziesz poproszony o przeczytanie nowego typu tablicy rejestracyjnej samochodu z odległości 20m. Jeśli nosisz okulary, musisz je zakładać zawsze, kiedy będziesz prowadzić pojazd, również podczas testu. Jeśli masz trudności z mówieniem po angielsku, musisz zanotować na kartce to, co widzisz. Jeśli błędnie przeczytasz, egzaminator zmierzy dystans i test powtórzysz. Dalsza procedura jest dosyć skomplikowana i mam nadzieję, że w Twoim przypadku do niej nie dojdzie. Po teście wzroku, dostaniesz dwa pytania dotyczące sprawdzenia bezpieczeństwa pojazdu. Pomimo tego, że pytania mogą wymagać podniesienia maski samochodu, nie będzie się wymagać od Ciebie dotykania gorącego silnika ani sprawdzania poziomu płynów. Z powodu postępującej technologii, pojazdy coraz częściej są zaopatrzone w elektroniczne systemy diagnostyczne, które informują kierowcę o stanie płynów w silniku i ciśnienia powietrza w oponach. Akceptuje się sytuację, kiedy odpowiadasz na takie pytanie pokazując, w którym miejscu na desce rozdzielczej można to sprawdzić. Dostaniesz dwa pytania, jedno z serii ?powiedz mi", drugie z serii ?pokaż mi". Jeśli odpowiesz nieprawidłowo na jedno lub dwa pytania, egzaminator zaznaczy jeden błąd.Co się dzieje podczas egzaminu z jazdy?

Podczas jazdy egzaminator będzie Ci mówił, w którym kierunku powinieneś jechać. Trasy egzaminacyjne zawierają zróżnicowane, typowe warunki drogi i ruchu. Podczas jazdy będziesz poproszony o przeprowadzenie dwóch manewrów. Manewry z cofania będą wybierane z:

1. Cofania po łuku

2. Zawracania na drodze

3. Cofania w miejsce parkingowe

Możesz być również poproszony o wykonanie tzw. Emergency STOP

Powinieneś prowadzić w sposób, w jaki uczył Cię Twój instruktor. Jeśli popełnisz błąd, nie martw się, może to być mniej poważny błąd i może on nie wpłynąć na wynik testu. Egzaminator będzie zwracał uwagę na ogólny standard prowadzenia. Z drugiej strony, jeśli egzaminator uzna, że stwarzasz zagrożenie dla innych użytkowników drogi, test zostanie przerwany.Po egzaminie praktycznym

Gdy skończysz jazdę, egzaminator powie Ci czy zdałeś. Możesz zapytać egzaminatora, jak Twój egzamin przebiegł. Egzaminator omówi z Tobą wszystko, co działo się podczas jazdy.Jeśli zdałeś...

Egzaminator zapyta Cię, czy chcesz, aby prawo jazdy zostało Ci wydane automatycznie. Jeśli się zgodzisz, egzaminator weźmie od Ciebie Twoje provisional driving licence, zeskanuje je i prześle drogą elektroniczną do DVLA. Otrzymasz następnie zaświadczenie o zdaniu egzaminu. Nowe prawo jazdy otrzymasz w przeciągu trzech tygodni.

Jeśli nie chcesz skorzystać z tej automatycznej usługi, otrzymasz zaświadczenie o zdaniu egzaminu. Na odwrocie dowiesz się, co trzeba następnie zrobić. Będziesz musiał wysłać stare prawo jazdy z odpowiednią opłatą do DVLA, które wszystko sprawdzi i wyśle Ci nowe prawo jazdy.Jeśli nie zdałeś...

Powinieneś zapytać egzaminatora, co powinieneś poprawić, aby przygotować się do następnego egzaminu. Raport z egzaminu także pokaże Ci, gdzie popełniłeś błędy. Możesz zdawać następny egzamin po 10 pełnych dniach roboczych.Wszyscy egzaminatorzy są szkoleni, aby przeprowadzać egzamin według tego samego standardu, więc jeżeli demonstrujesz wymagany standard prowadzenia, to zdasz egzamin.DSA nie przeprowadza egzaminów przy nieodpowiednim świetle dziennym lub w złych warunkach atmosferycznych, ze względów bezpieczeństwa zarówno Ciebie jak i egzaminatora. DSA wyznaczy inny termin bez dodatkowych kosztów, ale nie będzie płacić odszkodowania. Powinieneś zadzwonić pod numer telefonu, który widnieje na liście potwierdzającym termin egzaminu przed jego rozpoczęciem, aby się upewnić, czy egzamin będzie miał miejsce. Jeśli egzamin nie dojdzie do skutku z Twojego lub Twojego pojazdu przyczyny, będziesz musiał przystąpić do egzaminu ponownie, na własny koszt..."


Komentarze