foxy posted 23/04/2019 18:29
Witam
Mam problem z otrzymaniem referencji od poprzedniego pracodawcy. Pracuję w domu opieki, a tam niestety są wymagane referencje.
Poprzedni pracodawca zwleka już z wystawieniem ich od ponad dwóch miesięcy. Następny zaoferował mi pracę, jednak ze względu na brak referencji nie mogę rozpocząć zatrudnienia. Czy można ten problem w jakiś sposób rozwiązać ( np.: pozew do sądu)

Z góry dziękuję za info.
paulinkap
Z tego co mi wiadomo to referencje nie są obligatoryjne więc zapytaj pracodawcę czy możesz to załatwić w inny sposób
kaik
No właśnie nie wiem, czy są, czy nie, obligatoryjne. Przydał by się, ktoś ze znajomością prawa pracy. Wyje mi się, że coś tam na ich temat jest wspomniane, ale mogę się mylić. Dziwna sytuacja, z tym, że były pracodawca nie chce Ci dać referencji. Co do sądu to podejrzewam, że masz jeszcze kilka opcji przed w ogóle rozważaniem sądu.
1. Porozmawiaj z obecnym pracodawcą o tym, może on zadzwoni i zapyta bezpośrednio.
2. Jak wygląda kontakt z poprzednim pracodawcą on Cie nie lubi? Czy nie wiem nie ma czasu na te referencjie? Jaki jest powód dlaczego on tego nie robi? Nie do końca znamy sytuację jest możliwość, że prośba o referencje do tamtego pracodawcy nie doszła?
paulinkap
Nie są obligatoryjne po też miałam taką sytuację i rozmawiałam z acas w tej sprawie. Jedynym odstępstwem jest jeśli firma należy do kręgu firm gdzie prawo wymaga referencji