dekadsz Nie wydaje mi sie zeby pkt zdobyte w polsce mialy wplyw na prawko w uk. System punktow karnych rozni sie kolosalnie. Jedyne co w sumie moga zrobic to przypisac Ci punkty w polsce do recordow w systemie i to wszystko. Czyli reasumujac jadac raz w roku do pl autem mozna zapier**lac :)
2015-06-22 11:20:54
Pres Enter to save or Esc to cancel
rocky Policja lub urząd danego kraju NIE MA PRAWA zatrzymać dokumentu wydanego w innym państwie. Jeśli masz prawko angielskie, w Polsce jest ono nietykalne. Jeśli nie masz ważnego polskiego dowodu osobistego/meldunku, to dostaniesz mandat do zapłacenia od razu na miejscu - jeśli masz, jesteś traktowany jak normalny polski obywatel, czyli mandat kredytowany do 7 dni. Zawsze tak było w każdym państwie. Łamiąc przepisy na terenie danego kraju, "zbierasz" punkty wg "ichniejszego" taryfikatora i są one zapisywane w systemie tego kraju. Po przekroczeniu limitu w tym kraju (każdy ma swój próg), tracisz UPRAWNIENIA do kierowania pojazdem TYLKO NA TERENIE DANEGO KRAJU. Nie tracisz prawa jazda ani uprawnień na terenie kraju, w którym zostało wydane ani w pozostałych (o ile tam też nie przekroczysz). Przykładowo, powinęła się noga na terenie Niemiec - niemiecki sąd wyda zakaz jazdy po terenie Niemiec. Czyli z UK do Polski tylko przez Francję-Szwajcarię-Austrię albo samolotem ;) To tak samo jak z wymianą prawa jazda na zagraniczne - dany urząd nie ma prawa podważyć dokumentu wydanego w innym państwie.Edytowany przez rocky o 23-06-2015 - 13:27.
2015-06-23 13:26:42
Pres Enter to save or Esc to cancel
oksi89 Czyli jeżeli jak bym jakimś cudem przekroczył prędkość o 55 km to prawka ang mi nie mogą zabrać
2015-06-23 15:30:09
Pres Enter to save or Esc to cancel
ludzik50 oksi- zależy z jakiego kodeksu odpowiadasz- np z tego co wiem w Polsce jeżeli kierujesz autem mając powyżej 0.8 promila nie odpowiadasz już jako wykroczenie z kodeksu drogowego ale z karnego jako bezpośrednie zagrożenie życia i może nie zabiorą Ci prawka ale idziesz do puszki :D -z prędkością może być podobnie- np. w Belgii jak cię zatrzymają przy takim przekroczeniu prędkości to dostajesz karę 200-300 euro i musisz zapłacić natychmiastowo- jeśli nie to ściągają Twoje auto na parking
2015-06-23 18:36:25
Pres Enter to save or Esc to cancel
zecikk1984
Quote
powyżej 0.8 promila
powyzej 0,5 promila :) a od 0.2 do 0.5 jest wykroczenie :)
2015-06-24 10:52:45
Pres Enter to save or Esc to cancel
rocky Nieważne jaki kraj, nigdzie Ci nie mogą zabrać. Są różne kary i mandaty, ale prawo jazdy może Ci odebrać tylko brytyjski sąd
2015-06-24 13:36:40
Pres Enter to save or Esc to cancel
emen83
W poniedziałek (18-tego maja) weszły w życie nowe przepisy, które znacznie surowiej traktują piratów drogowych w Polsce.

Jednym z pierwszych, któremu zostało zatrzymane prawo jazdy w Polsce w związku z nowymi przepisami był Irlandczyk.

Główne zmiany w nowych przepisach:

1. Za przekroczenie dozwolonej prędkości o 50 km/godz. w obszarze zabudowanym Policjant odbierze prawo jazdy już na miejscu zatrzymania.

UWAGA: posiadacze brytyjskich praw jazdy też będą mieli odebrane prawo jazdy i dostaną tymczasowe uprawnienie do prowadzenia pojazdu na 72 godziny.

2. Surowiej karani są też pijani kierowcy. Każdy z nich - oprócz kary pozbawienia wolności - będzie musiał zapłacić przynajmniej 5 tys. zł grzywny. W przypadku spowodowania wypadku pod wpływem alkoholu maksymalny zakaz prowadzenia pojazdów został wydłużony z dziesięciu do 15 lat (minimum trzy lata). Dodatkowo sprawca będzie musiał zapłacić poszkodowanemu przynajmniej 10 tys. zł

3. Osoby, które w okresie 2 lat od uzyskania prawa jazdy dopuściły się jednego przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji (np. spowodowanie wypadku drogowego, kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości) lub trzech wykroczeń polegających na spowodowaniu zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, kierowaniu w stanie po użyciu alkoholu lub przekroczeniu prędkości powyżej 30 km/h, utracą prawo jazdy.
2015-06-24 20:11:10
Pres Enter to save or Esc to cancel
samuelsachs
ludzik50
oksi- zależy z jakiego kodeksu odpowiadasz- np z tego co wiem w Polsce jeżeli kierujesz autem mając powyżej 0.8 promila nie odpowiadasz już jako wykroczenie z kodeksu drogowego ale z karnego jako bezpośrednie zagrożenie życia i może nie zabiorą Ci prawka ale idziesz do puszki :D -z prędkością może być podobnie- np. w Belgii jak cię zatrzymają przy takim przekroczeniu prędkości to dostajesz karę 200-300 euro i musisz zapłacić natychmiastowo- jeśli nie to ściągają Twoje auto na parking


Brednie.
W momencie zatrzymania pod wpływem alkoholu zostajesz zatrzymany i przewieziony na komisariat. Sprawa odbywa się w tępe natychmiastowym czyli pewnie 24h. Dobrowolne przyznanie się do kary (1 wyrok z tego paragrafu) otrzymujesz zakaz prowadzenia pojazdów w tym rower na czas określony oraz wyrok w zawieszeniu. Kolejne zatrzymanie to wyrok plus odwiedzenie wczesniejszego jeżeli popełniłem to przestępstwo nawet jadac rowerem w czasie w ktorym dalej jesteś na tzw zawiasach.
2015-06-25 08:35:40
Pres Enter to save or Esc to cancel
Rak Nieborak Witam!

W lipcu 2020 zabrano mi w Polsce brytyjskie prawo jazdy. 14tego października 2020 został wydany wyrok karny zakazujący mi poruszania się pojazdami mechanicznymi na okres 3 lat. W sierpniu wróciłem do UK, ponieważ w Polsce byłem "na wakacjach" pandemicznych. Po powrocie, w sierpniu, zmuszony byłem zmienić adres zamieszkania. Po zmianie mieszkania wypełniłem wniosek na prawo jazdy, ponieważ zgodnie z przepisami przy zmianie zamieszkania kierowca jest do tego zobowiązany, a na dodatek chciałem mieć brytyjski dokument tożsamości. We wniosku były pytania czy zostałem kiedykolwiek zdyskwalifikowany. We wniosku podałem informację, że zostałem, podałem nazwę sądu w Polsce mimo, że nie widziałem jeszcze który sąd będzie ją prowadził. Tak samo z data dyskwalifikacji – podałem datę zatrzymania przez policję w momencie kiedy nie wiedziałem nawet, który sąd będzie prowadził sprawę. Mimo podanych informacji, DVLA przesłało mi prawo jazdy. Za parę dni mijają 4 miesiące od wydania w Polsce wyroku przez sąd a na stronie rządowej wciąż moje prawo jazdy ma aktywny status. Czy ktoś jest w stanie wytłumaczyć czy brytyjskie prawo jazdy zostanie prędzej czy później unieważnione czy jednak mogę jeździć samochodem w UK?
Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
2021-02-10 22:54:28
Pres Enter to save or Esc to cancel
kaik Hej więc...
1. Prowadząc pojazd, mając zakaz, łamiesz Polskie przepisy, one obowiązują także za granicą art 109 k.k
2. Co do unieważnienia prawka hmm... obecnie jest taki bałagan z wszystkim i to w obu krajach, że mało kto pewnie może Ci odpowiedzieć na to pytanie. Dziwne w ogóle, że zgłaszając to do DVLA oni Ci te prawko wydali, wydaje się, że jeśli je wydali wiedząc od Ciebie to możesz jeździć zgodnie z prawem brytyjskim, jednak jak pisałem wcześniej robiąc to łamiesz prawo w Polsce.

Może jeśli ktoś ma dokładne informacje na ten temat będzie mógł lepiej pomóc w tej sprawie.
Pozdrawiam
2021-02-13 11:56:52
Pres Enter to save or Esc to cancel