dekadsz Nie wydaje mi sie zeby pkt zdobyte w polsce mialy wplyw na prawko w uk. System punktow karnych rozni sie kolosalnie. Jedyne co w sumie moga zrobic to przypisac Ci punkty w polsce do recordow w systemie i to wszystko. Czyli reasumujac jadac raz w roku do pl autem mozna zapier**lac :)
2015-06-22 11:20:54
Pres Enter to save or Esc to cancel
rocky Policja lub urząd danego kraju NIE MA PRAWA zatrzymać dokumentu wydanego w innym państwie. Jeśli masz prawko angielskie, w Polsce jest ono nietykalne. Jeśli nie masz ważnego polskiego dowodu osobistego/meldunku, to dostaniesz mandat do zapłacenia od razu na miejscu - jeśli masz, jesteś traktowany jak normalny polski obywatel, czyli mandat kredytowany do 7 dni. Zawsze tak było w każdym państwie. Łamiąc przepisy na terenie danego kraju, "zbierasz" punkty wg "ichniejszego" taryfikatora i są one zapisywane w systemie tego kraju. Po przekroczeniu limitu w tym kraju (każdy ma swój próg), tracisz UPRAWNIENIA do kierowania pojazdem TYLKO NA TERENIE DANEGO KRAJU. Nie tracisz prawa jazda ani uprawnień na terenie kraju, w którym zostało wydane ani w pozostałych (o ile tam też nie przekroczysz). Przykładowo, powinęła się noga na terenie Niemiec - niemiecki sąd wyda zakaz jazdy po terenie Niemiec. Czyli z UK do Polski tylko przez Francję-Szwajcarię-Austrię albo samolotem ;) To tak samo jak z wymianą prawa jazda na zagraniczne - dany urząd nie ma prawa podważyć dokumentu wydanego w innym państwie.

Edytowany przez rocky o 23-06-2015 - 13:27.
2015-06-23 13:26:42
oksi89 Czyli jeżeli jak bym jakimś cudem przekroczył prędkość o 55 km to prawka ang mi nie mogą zabrać
2015-06-23 15:30:09
ludzik50 oksi- zależy z jakiego kodeksu odpowiadasz- np z tego co wiem w Polsce jeżeli kierujesz autem mając powyżej 0.8 promila nie odpowiadasz już jako wykroczenie z kodeksu drogowego ale z karnego jako bezpośrednie zagrożenie życia i może nie zabiorą Ci prawka ale idziesz do puszki :D -z prędkością może być podobnie- np. w Belgii jak cię zatrzymają przy takim przekroczeniu prędkości to dostajesz karę 200-300 euro i musisz zapłacić natychmiastowo- jeśli nie to ściągają Twoje auto na parking
2015-06-23 18:36:25
zecikk1984
powyżej 0.8 promila
powyzej 0,5 promila :) a od 0.2 do 0.5 jest wykroczenie :)
2015-06-24 10:52:45
rocky Nieważne jaki kraj, nigdzie Ci nie mogą zabrać. Są różne kary i mandaty, ale prawo jazdy może Ci odebrać tylko brytyjski sąd
2015-06-24 13:36:40
emen83
W poniedziałek (18-tego maja) weszły w życie nowe przepisy, które znacznie surowiej traktują piratów drogowych w Polsce.

Jednym z pierwszych, któremu zostało zatrzymane prawo jazdy w Polsce w związku z nowymi przepisami był Irlandczyk.

Główne zmiany w nowych przepisach:

1. Za przekroczenie dozwolonej prędkości o 50 km/godz. w obszarze zabudowanym Policjant odbierze prawo jazdy już na miejscu zatrzymania.

UWAGA: posiadacze brytyjskich praw jazdy też będą mieli odebrane prawo jazdy i dostaną tymczasowe uprawnienie do prowadzenia pojazdu na 72 godziny.

2. Surowiej karani są też pijani kierowcy. Każdy z nich - oprócz kary pozbawienia wolności - będzie musiał zapłacić przynajmniej 5 tys. zł grzywny. W przypadku spowodowania wypadku pod wpływem alkoholu maksymalny zakaz prowadzenia pojazdów został wydłużony z dziesięciu do 15 lat (minimum trzy lata). Dodatkowo sprawca będzie musiał zapłacić poszkodowanemu przynajmniej 10 tys. zł

3. Osoby, które w okresie 2 lat od uzyskania prawa jazdy dopuściły się jednego przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji (np. spowodowanie wypadku drogowego, kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości) lub trzech wykroczeń polegających na spowodowaniu zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, kierowaniu w stanie po użyciu alkoholu lub przekroczeniu prędkości powyżej 30 km/h, utracą prawo jazdy.
2015-06-24 20:11:10
samuelsachs
ludzik50
oksi- zależy z jakiego kodeksu odpowiadasz- np z tego co wiem w Polsce jeżeli kierujesz autem mając powyżej 0.8 promila nie odpowiadasz już jako wykroczenie z kodeksu drogowego ale z karnego jako bezpośrednie zagrożenie życia i może nie zabiorą Ci prawka ale idziesz do puszki :D -z prędkością może być podobnie- np. w Belgii jak cię zatrzymają przy takim przekroczeniu prędkości to dostajesz karę 200-300 euro i musisz zapłacić natychmiastowo- jeśli nie to ściągają Twoje auto na parking

Brednie.
W momencie zatrzymania pod wpływem alkoholu zostajesz zatrzymany i przewieziony na komisariat. Sprawa odbywa się w tępe natychmiastowym czyli pewnie 24h. Dobrowolne przyznanie się do kary (1 wyrok z tego paragrafu) otrzymujesz zakaz prowadzenia pojazdów w tym rower na czas określony oraz wyrok w zawieszeniu. Kolejne zatrzymanie to wyrok plus odwiedzenie wczesniejszego jeżeli popełniłem to przestępstwo nawet jadac rowerem w czasie w ktorym dalej jesteś na tzw zawiasach.
2015-06-25 08:35:40
Rak Nieborak Witam!

W lipcu 2020 zabrano mi w Polsce brytyjskie prawo jazdy. 14tego października 2020 został wydany wyrok karny zakazujący mi poruszania się pojazdami mechanicznymi na okres 3 lat. W sierpniu wróciłem do UK, ponieważ w Polsce byłem "na wakacjach" pandemicznych. Po powrocie, w sierpniu, zmuszony byłem zmienić adres zamieszkania. Po zmianie mieszkania wypełniłem wniosek na prawo jazdy, ponieważ zgodnie z przepisami przy zmianie zamieszkania kierowca jest do tego zobowiązany, a na dodatek chciałem mieć brytyjski dokument tożsamości. We wniosku były pytania czy zostałem kiedykolwiek zdyskwalifikowany. We wniosku podałem informację, że zostałem, podałem nazwę sądu w Polsce mimo, że nie widziałem jeszcze który sąd będzie ją prowadził. Tak samo z data dyskwalifikacji – podałem datę zatrzymania przez policję w momencie kiedy nie wiedziałem nawet, który sąd będzie prowadził sprawę. Mimo podanych informacji, DVLA przesłało mi prawo jazdy. Za parę dni mijają 4 miesiące od wydania w Polsce wyroku przez sąd a na stronie rządowej wciąż moje prawo jazdy ma aktywny status. Czy ktoś jest w stanie wytłumaczyć czy brytyjskie prawo jazdy zostanie prędzej czy później unieważnione czy jednak mogę jeździć samochodem w UK?
Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
2021-02-10 22:54:28
kaik Hej więc...
1. Prowadząc pojazd, mając zakaz, łamiesz Polskie przepisy, one obowiązują także za granicą art 109 k.k
2. Co do unieważnienia prawka hmm... obecnie jest taki bałagan z wszystkim i to w obu krajach, że mało kto pewnie może Ci odpowiedzieć na to pytanie. Dziwne w ogóle, że zgłaszając to do DVLA oni Ci te prawko wydali, wydaje się, że jeśli je wydali wiedząc od Ciebie to możesz jeździć zgodnie z prawem brytyjskim, jednak jak pisałem wcześniej robiąc to łamiesz prawo w Polsce.

Może jeśli ktoś ma dokładne informacje na ten temat będzie mógł lepiej pomóc w tej sprawie.
Pozdrawiam
2021-02-13 11:56:52